FreeNAS'a Başlamak

Skyline34

Cadet
Merhaba arkadaşlar FreeNAS'ı yeni yeni öğrenmeye başladım ve kurulumumu gerçekleştirdim. Bundan sonra hangi yolu izlemem lazım? Dosya paylaşımını nasıl yapabilirim? vb ... Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

Kurduğum sistem:

Asus G31 Anakart
Core 2 Duo E7500
2GB DDR2
1TB Seagate HDD

cyp

Dabbler
Çok az bilgi vermişsin. Mesela sistemde kaç disk var? Paylaşım için NFS mi CIFS mi kullanıcaksın?
Basitçe söylemek gerekirse sisteminde bulunan diskler ile;
1 - pool yaratır bu pool üzerinde,
2 - dataset yaratıp bu datasetleri de
3 - cifs veya nfs ile share yaparsın.

Ayrıca sistemindeki ram oranı çok düşük. RAIDZ1 veya Z2 gibi bir sistem düşünüyorsan minimum 8GB ram olmalı. Zira bu tür sistemler software raid ve kısaca cpu ve ram canavarıdır.
Birde diskte freenas kurulu ise o diski paylaşıma açamazsın.

Youtube üzerinde güzel videolar var. Onlardan genel olarak faydalanabilirsin.

Skyline34

Cadet
@cyp FreeNAS'da daha yeni olduğum için çok bilgiye sahip değilim. NFS ve CIFS kavramlarını da tam çözmüş değilim. Elimde şuan 1 adet 1TB HDD var, deneme amaçlı ve FreeNAS'ı öğrenme amaçlı test yapmaya çalışıyorum. RAM yükseltebilirim o hiç sorun değil. İnternet üzerinde baktığımda Türkçe kaynak pek fazla yok gibi.

cyp

Dabbler
NFS genelde linux için kullanılan share türü, CIFS windows için. Sistemine göre freenas'ı 8/16 gb usb üzerine (veya imkanın varsa düşük kapasiteli bir disk üzerine) kurup 1 tb'lık diski pool (raid0) olarak paylaşım için kullanabilirsin.
Genel olarak amacın ufak testler yapıp deneyim kazanmaksa virtualbox veya vmware workstation üzerinde sanal makine yaratıp onun üzerinde yaratacağın küçük disk boyutları ile değişik kombinasyonları denemen mümkün.

Adımlar için aşağıdaki videoya bakabilirsin. Kaynağın türkçe olmasına gerek yok. Bir resim bin sözcüğe bedeldir.
https://www.youtube.com/watch?v=2zVih_VuGWY

Skyline34

Cadet
@cyp İlgin ve alakan için teşekkür ederim. Linkteki video ile baya bir şeyler yapabildim. Aynı lan üzerindeki PC'lerde dosya paylaşımlarım görünüyor. Sistemi 8GB'lık bir USB belleğe kurdum. Merak ettiğim bir soru; Farklı farklı kullanıcılar oluşturup aynı zamanda bu kullanıcılar içinde özel bir klasör yapabilir miyim? Mesela XX kullanıcısı sadece XS klasörüne, YY kullanıcısı YS klasörüne erişebilecek şekilde? Onun dışında FeeNAS'da gelişmem için ne tarz yol izlememi önerirsin? Tekrardan teşekkürler.

cyp

Dabbler
Yardımcı olabildiğime sevindim. Yalnız uyarmam lazım kullandığın sistem linux altyapısına sahip ve kimi zaman windows share/permission gibi konularda cansıkıcı problemlerle karşılaşabilirsin.

Neyse konuyu dağıtmadan evet farklı kullanıcıları farklı klasörlere eriştirmen mümkün. Konu aslında izlediğin videodaki ile ayni. Volume altında yarattığın dataset altında yeniden dataset yaratıyorsun. Bir kullanıcı oluşturup "home directory" olarak az evvel yaratmış olduğun dataset'e yönlendirirsin. Ardından da sharing / Windows (SMB) altında bu dataset'i share'a açarsın.

Genel olarak freenas birçok özelliği olan güzel bir sistem. Bir kere kuruyorsun ve unutuyorsun. Binlerce dolarlık yazılımlardan (donanım dahil) daha güzel. Yalnız burda sistemi baştan doğru bir şekilde kurman önemli. Hatalı donanım seçimi veya ayar ilerleyen zamanlarda hayatını kabusa çevirir. Keza içerisine kaydedilen bilgiler önemlidir.

Ortalama olarak tavsiye edilen donanım seçeneklerini sitelerinden inceleyebilirsin. https://freenas.org/hardware-requirements/