Otomatik yedekleme

Status
Not open for further replies.
Basit bir sistem kurduk! Sistemde 16gb belleğe kurulmuş freenas ve 2 adet 1TB HDD var!
1TB HDD'yi ağdaki tüm bilgisayarlara genel kullanıma açıp diğer 1TB HDD'yi de ilk HDD'nin otomatik yedeği olsun istiyoruz.
Otomatik yedek alması için ayarları nasıl yapmalıyız.
Freenas'ı Türkçe olarak kullanıyoruz.

cyp

Dabbler
2 diski sistemde raid1 olarak kurun. 1 TB diskin yedeği otomatik olarak diğer diske aktarılacaktır. Bu size ayni zamanda disk arızasında birebir değişim yaparak (sisteminiz hotswap destekliyorsa kesintisiz) devam etmenizi sağlayacaktır.

cihansan

Cadet
selamlar yeni konu açmak istemedim. bende os için 80G disk artı data için 3 adet 1Tb disk var. ilk iki diski raid1 yaptım ve "data" adı ile paylaşım yapıyorum. 3.diske de bu paylaşımın günlük yedeğini almak gerekirse o yedeği açıp içinden dosya çıkartmak istiyorum. Kullanıcılarım bir dosyanın geçen haftaki yedeğini kullanmak istiyorlar. yada dosya siliyorlar ama farkında olmuyorlar. bunu nasıl yapabilirim. Şuan paylaşımdaki dosyalarımın toplamı 100 Mb bile değil.

cyp

Dabbler
Açıkçası ben 3 disk ile zfs1 (tam olarak ayni olmasa da işleyiş olarak eski adı ile raid5) yapıp hem boyutu büyütür hemde bir özelliği olan zfs snapshot ile belli bir zamana kadar olan dosyaların eski görüntülerine ulaşma imkanı elde ederdim.

Sizin durumunuzda raid1 (paylaşım yaptığınız folder) içerisindeki bilgileri cron ile tar kullanarak sıkıştırıp raid0 olarak yaratacağınız 3 ncü diske kopyalamak en mantıklısı gibi geldi bana.

cihansan

Cadet
selamlar
ben biraz geç dönüyorum konuya ama teşekkür ederim cevap için. bununla ilgili elinizde örnek varmı nasıl yapabilirim? yapmak istediğim şey hergün saat 23:00 da paylaşım klasöründeki dosyaları 3. diske sıkıştırarak atması ve dosya adına ilgili tarihi vermesi.

cyp

Dabbler
Raid1 (2 disk ile) ve Raid0 (1 disk ile) olarak volume oluşturun. Raid1 de paylaşımda bulunan dosyalar olduğunu varsayalım Raid0 da paylaşımdaki dosyaların günlük yedekleri.

Freenas'ta Tasks / Cron Job / Add Job
User : root
Command : tar cfz /mnt/RAID0_VOL/backup-`date +%F`.tgz /mnt/RAID1_VOL/PAYLASIM
Each Selected Minute : 00
Each Selected Hour : 23
Redirect Stderr : AÇIK

Bold yapılan yerler sizin sisteminize özel değişkenlerdir. Örnek olması için yazıldı. Siz kendinize göre düzenleyebilirsiniz bunları.

cihansan

Cadet
cyp süpersin valla bende bash ile uğraşmaya başlamıştım bu daha kolay oldu çok teşekkür ederim. Sadece bir küçük değişiklik yaptım. Önce storage da dataset lerin permission larını değiştirip sonra crondaki komutu
#tar -cvpzf
şeklinde değiştirince raid1 in backup ını raid0 daki datasette gördüm.
Tekrar teşekkürler

cihansan

Cadet
Selamlar herkese konuyu hortlatmak gibi olmasın ama bi sıkıntım daha var.
cronda
tar -cvpzf /mnt/Vol1/Backup/backup-`date +%F`.tgz /mnt/Vol2/Files yaptığım zaman files klasöründeki dosyalar backup klasörüne
backup-date +%F.tgz şeklinde gidiyor. tarih yada saat yazmıyor yani. Bunu nasıl düzeltebilirim?
teşekkürler

cihansan

Cadet
Selamlar herkese konuyu hortlatmak gibi olmasın ama bi sıkıntım daha var.
cronda
tar -cvpzf /mnt/Vol1/Backup/backup-`date +%F`.tgz /mnt/Vol2/Files yaptığım zaman files klasöründeki dosyalar backup klasörüne
backup-date +%F.tgz şeklinde gidiyor. tarih yada saat yazmıyor yani. Bunu nasıl düzeltebilirim?
teşekkürler
çözdüm :) `date +%Y%m%d` yazmak gerekiyormuş

Status
Not open for further replies.