freenas dosya silme yetkisini almak

Status
Not open for further replies.

bluecolor

Dabbler
merhaba.
ilk soru sorma şansı benim oldu türkce olarak.
ftp de de cifs üzerinde 3 Kullanıcı oluşturmak istiyorum. ilk kullanıcı yanlızca okuma yetkisine sahip olacak. 2. kullanıcı okuma yazma silme düzenleme yetkisine sahip olacak. 3. kullanıcı ise yanlızca okuma ve yazma yetkisine sahip olacak fakat dosya yada dizinlerde silme yada yer değiştirme yetkisi olmayacak. ilk 2 kullanıcyı oluşturmak ile ilgili sıkıntı yok. fakat 3.kullanıcıyı nasıl yapabiliriz.

bluecolor

Dabbler
hi.

Hi together,

i'm shortly using free nas, too...and I've got a real big problem...
Is there any possibility, to allow users in freeNas 8 writing, but forbid to delete any files?

Before I changed to FreeNAS I was using Windows Server...
I think, if Windows got this feature, FreeNas will have this, too...i'm shure i'm to close to see it...

technical

Cadet
Read write ve execute olduğuna göre istediğiniz 3. gurup olmaz sanırım

şünki read verdiğiniz kullanıcılara execute vermelisiniz ki dosyayı açabilsin.
eğer write izni verirseniz zaten kullanıcı silme hakkına da sahip olur

ben sistemimi guruplara bölerek yaptım istersen nasıl yapıldığı hakkında bir makale yazabilirim.

bluecolor

Dabbler
...

merhaba.

aynı dizin içerisinde 3 kullanıcı için böyle bir yetkilendirme gibi bir şey yapabildi iseniz sizden dökümanını rica edebilirmiyim.?

technical

Cadet
türkçe kısmına başlık olarak açtım ama onay felan mı gerekiyor acaba yöneticiden.

bluecolor

Dabbler
öncelikle teşekkür ederim yardımlarınızdan dolayı.
istediğim yapıyı tam olarak karşılayamıyor maalesef böyle bir yapı. sıkıntım aynı dizin içerisinde bir kullanıcı için silme yetkisi mevcut iken diğeri için olmaması. ilgilinçtir bsd yada linux taraflı hiçbir döküman ile karşılaşmadım ama windows tarafında bir kaç küçük ayar ile yapabildiğimiz şeyi bu dünyada halen bulamamış olmak üzüyor beni. ihtiyacım tek bir dizin içerisinde bunu çözebilmek :(
alternatif çözüm öneririnede açığım. ortamda domain var. gerekir ise radiusda kurabilirim. yani acl list oluşturup bunu okuması ne kadar zor olabilir diye hayal ediyorum. ama yapamıyorum.

technical

Cadet
dikkat ettiyseniz kullanıcıya verdiğiniz izinleri de ayarlıyorsunuz
cengiz kullanıcısı için bir klasöre tam okuma ve yazma izni verdim
isterseniz o izni diğer kullanıcılar için tek tek girebilirsiniz
bağzı kullanıcılar okuma izni olurken diğerine yazma izni de verirsiniz.

bluecolor

Dabbler
buradaki sıkıntı silme ile ilgili. yani benim yaşadığım sorun. aslında şuda olabilir. (biraz absürt ama) yazan kullanıcı silemesin diğer kullancı yazamasın ama silsin :rolleyes: :)
halen araştırıyorum ama maalesesef olumlu bir sonuç yok.

technical

Cadet
istediğin şey çok ters active directory ile dosyayı anca kullanıcı bazlı şifreleyerek yapabilirsin bildiğim kadarı ile,

lakin dosyayı oluşturan yani OWNER tekrar silemez demen biraz zor gibi geliyor.

Yapabilirsen paylaşırsan sevinirim.

Status
Not open for further replies.