Soru : FreeNAS Kullanıcı yetkileri tanımlama

Status
Not open for further replies.

lord2oo0

Cadet
Arkadaşlar,
sistemi yeni keşfettim ve bi sorunum var. Olayı tam olarak kavrayamadım. Resimlere bakarak da gerekli ayarlamaları yapamadım.
Sorum şu şekilde...

FreeNAS'ı film serveri olarak kullanmak istiyorum. Filmleri oraya atıp ağ üzerinden izlenilmesi sağlayacağım.
Problemim dosya paylaşım izinlerinde.
Ben nas'ı 192.168.0.230 ip'sine kurdum. Ağ'ımdaki tüm bilgisayarların sadece buradaki dosyaları okuyabilmesini istiyorum. Ama bağlanırken bir kullanıcı adı veya şifre girmeme gerek kalmasın. Yani direkt guest modunda girip film izlesinler.

Ben kendim de nasıl bir ayar yapmam gerekiyorsa o şekilde yönetim bilgisayarımdan veya 192.168.0.240 numaralı ip'ye sahip bilgisayardan NAS'a erişim sağlayıp filmleri upload edeyim veya yükleyeyim... Nasıl olacaksa...

Bu konuda yardımcı olabilecek bir döküman veya buna benzer bir makale var mı?
Veya uzaktan bağlanıp yardımcı olacak birisi?

İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkürler...

tacimbulut

Cadet
Merhaba gecikmiş bir cevap ama bundan sonraki arkadaşlara referans olması açısından bu makaleye okumanızı tavsiye ederim.

fozcan

Cadet
Sistem bunun için hazır yani paylaşımı guest olarak açtın kullanıcılar bağlantı kurabiliyor ok
sen yönetmek yada silmek istediğinde ise map yaparken farklı kullanıcı olarak bağlantı kurabilir silme vb yetkiliere sahip olursun
daha detay istersen samba smb.conf ayarları diye googleden aratırsan detay özelliklere ulaşabilirsin
smb.conf ayarlarını dosyadan yapmana ızın vermez o yuzden olusturdugun paylasımdan >gelısmıs >Yardımcı parametreler kısmına yazman gerekıyor tam detaylara gırmedım egerkı bılgı yetersız gelırse detaylandırabılırım.

Status
Not open for further replies.