Register for the iXsystems Community to get an ad-free experience and exclusive discounts in our eBay Store.

FreeNAS 11 Kullanıcı

Status
Not open for further replies.

cngzylmz

Newbie
Joined
Nov 16, 2017
Messages
2
Arkadaşlar Vmware esxi üzerinden FreeNAS 11 kurulumu yaptık. FreeNASı file server olarak kullandırtağız departmanlara. Belli gruplar ve kullanıcılar açtım. Hdd volume oluşturdum. Yalnız bundan sonraki izleyeceğim yol nasıl olacak? Açtığım kullanıcılar yerel kullanıcı false olarak gözüküyor.
 
Last edited by a moderator:

cyp

Junior Member
Joined
Mar 6, 2017
Messages
12
Amacınız sadece windows kullanıcılarına yönelik paylaşım ise bir windows server kurup onun üzerinden kullanıcı yaratıp dosyalara yarattığınız kullanıcıları veya grupları eşleyerek paylaşım vermenizi tavsiye ederim.

Freenas'ın nfs/smb/ftp servisleri çok güzel olmasına rağmen konu unix bir sistemde (access ve permissionlara dayalı) windows paylaşımı sözkonusu olunca sınırlarınızı çok zorluyor. Freenas'ta bir/iki windows kullanıcısından daha geniş bir erişim ve paylaşım ağı kurmayı düşünüyorsanız (yoksa) active directory kurmanız ve freenas ile eşleştirmeniz gerekiyor. Youtube da freenas windows/smb paylaşımı ile ilgili bolca güzel örnek video var. Fikir edinmeniz açısından birkaçını izlemenizi tavsiye ederim.
 
Status
Not open for further replies.
Top