Nextcloud bağlantısı için ne gerekli?

Csrssn

Cadet
Merhaba. TrueNAS'ta hatta network işlerinde yeniyim. Çoğu kısaltmanın bile ne olduğunu tam bilmiyorum, Google sağolsun çözmeye çalışıyorum. Yapmak istediğim şey truenas içindeki dosyaları nextcloud üzerinden kardeşimle paylaşabilmek. Ayrı evlerde yaşıyoruz o yüzden kendi ağımın dışında birine bir şey göndermek için server mantığıyla statik ip'ye ihtiyacım olduğunu düşünüp gidip TurkNet'e 50tl de bayıldım. Ama internette aradığımda eğer yanlış anlamıyorsam 2.bir ethernet çıkışına ihtiyacım var gibi görünüyor. Biri iç işleri diğer dış işleri gibi galiba :) Bir şeyi atlayıp tamamen yanılıyor muyum? Nextclouddaki dosyaları ağ dışındaki birine gönderebilmenin yolu nedir?

Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Selam,

Neredeyse soruyu soralı 1 yıl olmuş. Geç olsun da güç olmasın diyerek başlayayım :)

İki farklı fiziksel yerde aynı dosya üzerinde çalışmak istiyorsunuz. Belki sadece dosyayı paylaşabilseniz size yetecek.

Bunun için doğru bir yerden başlamışsınız. Truenas yapar bunu. Nextcloud da yapar. Bu paylaşım için 2 ayrı ethernet bağlantısına ihtiyacınız yok. Sanırım bir tane vardır. Bu da size yeter.

Yapacağınız şey, Truenas'ı kurmak. Kendinize ve arkadaşınıza bir hesap oluşturmak. WebDav tanımı yapmak. Sabit (Statik) IP'niz yok ise Dynamic DNS tanımlarını yapmak.

Bu ortamı kurduktan sonra, iki taraftan da bu ortama WEBDAV üzerinden bağlanabilirsiniz. Her iki taraftan dosya koyup okuyabilir olursunuz.

Sevgi ve saygılarımla,